„TORNIMÄE ÕPILASTE LOODUSALANE TEGUTSEMINE 2014. AASTA SÜGISEL“

KIK projekt - Loodusharidusliku laagri muljed:

20.-22. oktoobril toimus koolimajas KIK-i (Keskkonnainvesteeringute Keskus) poolt rahastatud sügislaager. Kolm päeva olid sisustatud igasuguste põnevate tegevustega.
Pärast laagrisse registreerimist ning kottide ja madratsite klassiruumidesse viimist, hakkas laagri tegevus hoogsalt pihta. Esimesena kuulati Tornimäe kooli vilistlase, Kristjan Rannaääre, uurimistööd „Loomade vaatlus Koigi metsa söögiplatsil“. Räägiti loomadest üldiselt, näidati videoid ja ise tehtud pilte ning metsloomade sarvi, kihvu jms. Esitlus oli väga hästi koostatud – lähtuti laagrilaste vanusest, samas aga oli kõik huvitav.

Edasi jätkus laagri tegevus maastikumänguga, mis koosnes 13-st punktist, kus igaühes pandi laagriliste teadmised proovile. Paljude lemmikuimaks, aga ka enim raskusi valmistavaimaks ülesandeks osutus ilmakaarte määramine. Raskustest hoolimata jäid kõik õpetaja Tiina Ruusi ettevalmistatud maastikumänguga väga rahule.

Seejärel sõideti ratastega Pöide terviserajale, kus toimus metssigadele talveks tammetõrude korjamine. Nii saab suusaradadel ikka suusatada, sest metssead tulevad muidu talvel radadele tammetõrusid tuhnima ja sööma. Kui kotid täis, suunduti tagasi koolimajja. Seal toimus veel loodusalaste teadmiste proovilepanek õpetaja Tiina Sünteri ja Krista Niinepi juhendamisel „Tunne taimi ja vilju“
Hiljem kuulati aulas kooli vilistlase, Lilian Leisi, esitlust „Hiired looduses ja teaduses“. Sealt sai uusi ja põnevaid teadmisi katsehiirte elust, nende kasutamise vajalikkuse ning tehtavate katsete kohta .
Esimene laagripäev lõppes harivate loodusfilmide vaatamise, raamatute tutvustamise ja discoga.

Teise päeva hommikul suunduti matkale - sihtkohaks Neemi külas asuv Mihkel Ranna dendraarium. Teel sinna rääkis Mustjala Loodusmaja matkajuht taimedest ja lindudest, mida tee ääres kohata võis.

Pärast võistlust oli aeg seada sammud tagasi koolimaja poole, kust suunduti edasi noortekeskusesse. Seal meisterdati Liina Luige juhendamisel valmis kaks asja – kaunis õuelatern, mille tegemiseks kasutati purki ja puude lehti ning helkur, mis on pimedas liiklemiseks hädavajalik.
Seejärel võttis kerges õhtuhämaruses aset järjekordse kooli vilistlase - Kati Leinaru korraldatud fotojaht „Oska märgata“. Võistkondadele anti fotoaparaat ja paber viie teemaga, millest lähtudes fotosid tehti. Seda, et kõik grupid said ülesandega väga hästi hakkama, näitas hilisem fotode tutvustus kooli aulas, kus võis näha igasuguseid põnevaid lahendusi.

Siis, kui õues valitses juba pilkane pimedus, toimus lapsevanema Jüri Linde ja koolidirektori Raili Nõgu poolt korraldatud videvikuorienteerumine. Taskulampide abiga läbiti kõik punktid ning leiti õnnelikult tagasitee koolimajja, kus laagri teine õhtu lõpetati raamatute tutvustamise ja filmide vaatamisega.

Kolmandat päeva alustas raamatukoguhoidja Anu Urmet raamatu ettelugemisega. Pärast seda osaleti Saarte Jahimeeste Seltsi esindaja Ive Kuninga programmis „Märka ulukit“. Räägiti meie metsades elavatest loomadest ja nende eluviisidest. Samuti said kõik lähedalt vaadelda ja uurida ulukite sarvi, kihvu, nahku ja topiseid.
Pärastlõunal meisterdati õpetajate Katrin Vaheri ja Signe Bachmani  juhendamisel soolataignast ning kleepsupaberist loodusteemalisi esemeid.

Laagri lõpetuseks toimus korraldajate ja abiliste tänamine. Lisaks eelpoolnimetatutele andsid oma panuse laagri läbiviimisele õpetajad Külli Reinart, Krista Niinep, Ada Tuulik, Raivo Reinart, Margo Rüütel, Ülle Hansberg, Kaide Aaso, Anneli Leis ,kokk Ebe Sepp. Seejärel pakiti asjad, sätiti klassiruumid taas korda ning seati sammud õnnelikult kodupoole, sest kolm päeva sügisesest koolivaheajast olid kordaläinud looduslaagris kasulikult mööda saadetud.

Laagriline Melani Nõu

Projekti toetab KIK.