Looduslaager 09. - 14. august

Laager toimus keskkonnaharidusliku projekti „ Loodushariduslik tegevus Tornimäe Põhikoolis“ raames, mille eesmärgiks oli lastele looduse hoidmise ja tundmise tähtsuse rõhutamine.

Esimesel laagripäeval toimus laagri avamine, raamatutega tutvumine ja oli üldine alguse melu.
Pärast pidulikku lipu heiskamist läksime kooli metsa korrastama. Selleks olid meile eelnevalt jagatud töökindad ja teised töövahendid. Takjad olid mõningatest hakkajatest korrastajatest kõrgemad, aga sellegipoolest edenes töö hoogsalt.
Pärast paaritunnilist töörügamist sõime tubli kõhutäie suppi ja jättes tööd ka järgnevaks päevaks liikusime edasi Sitmele ujuma. Kuigi ilmaolud ei olnud kuigi soodsad, läksid peaaegu kõik lapsed ujuma, sest vesi oli ju soe. Peale ujumist ja kuivatamist, toimusid võistlused ja mängud.
Pärast auhindade kättejagamist, olid kõhud jalle tühjad ja sõitsime koolimajja õhtusööki sööma. Sellega lõppes laagri esimene päev.

Teise päeva hommik algas putukate püüdmisega. Sellele järgnes kunstnik Andrus Peegli juhendamisel laagri logo valmistamine. Töö tulemusel sai ette näidata kolm logo, millest igaüks sai valida omale sobiva pluusile kandmiseks.
Pärast täitsime oma kõhud lõunasöögiga. Seejärel läksime kooli metsa, kus poisid koos tööõpetuse õpetaja Rein Väliga korrastasid lõkkeplatsi ja tegid istumiskohad ning korjasid lõkkematerjali. Samal ajal maadlesid tüdrukud ohakatega ja õpetajad Margo Rüütel ja Raivo Reinart andsid oma panuse trimmerdades.
Pärast rasket tööpäeva püüdsid lapsed putukaid ja korjasid taimi herbaarlehtede valmistamise jaoks. Pärast rasket päevatööd saime jällegi kõhud täis ja läksime igaüks oma koju.

Kolmanda päeva hommikul oli lastel võimalus vaadata eelmistel päevadel kogutud putukaid ja taimi mikroskoobi all. Seejärel läksime kooli metsa viimaseid puid umbrohust vabastama. Kohapeal püüdsime veel putukaid ja sõime suppi ning kisselli.
Pärast töötegemist suundusime Sitmele ujuma, mänge mängima ja võistlema. Paar tundi hiljem saabusime koolimajja sööma ja seejärel koju.

Neljapäeval hakkas õige laagrimelu pihta peale telkide ülespanemist ja laagri avamist Kübassaares. Mindi ujuma ja ja meisterdati valmis kiik ja istekohad lõkkeplatsi ümber. Seejärel sõime tubli portsu kartuliputru ja suundusime Anikaitse pangale. Sinna jõudmiseks pidime suure osa teest läbima põlvini vees. Kohale jõudes vaatasime linde ja kuulasime Ornitoloogia Ühingu liiget Neemo Vaga, kes rääkis huvitavaid fakte lindudest. Laste poolt esitatud küsimused said vastused. Üllatav oli kuulda, et lindude murtud luud peavad kokkukasvamiseks õigesse asendisse saama enne kahe tunni möödumist.
Naastes laagriplatsile ootas meid soe toit. Õhtul mängiti palli, kiiguti ja oli teisi tegevusi. Oli ka võimalus istuda lõkke ääres. Pimeduse saabudes jälgisime lendtähti ja Genneth nägi neid enim – 106.
Enne südaööd avastati, et lipp on vardast kadunud ning järgnes ööhäire ja hakati lippu pimedas otsima. Õnneks leiti kadunud lipp kiiresti. Sellest tulenevalt toimus öövalve, kus vabatahtlikud said paariliste ja õpetajaga tund aega lõket valvata.
Kõik, kes tahtsid, võisid lõkke ääres lendtähti vaadata ja vaikselt juttu ajada. Nii mõnigi laps otsustas sättida oma magamiskoti lõkke ligidusse ning seal öö veeta.

Reede hommikul varavalges laulsid lapsed laagri korraldajale sünnipäeva puhul ühe laulu. Sellele järgnes kerge hommikuoode, et vastu pidada retk linnuvaatlustorni. Sealt saabudes ootas meid aurav puder.
Kõhud täis, jagati lapsed kahte rühma. Esimene rühm läks firma „360 kraadi“ juhendamisel, keda esindas Mart Mölder, kajakitega sõitma. Teine rühm korjas ja määras taimi bioloogia õpetaja Annika Taelaga. Peale lõunasööki vahetusid rühmad. Pärast tegusaid ettevõtmisi jäid nii mitmedki magama. Ülejäänud mängisid, võistlesid, püüdsid putukaid ning kiikusid.
Enne õhtusööki toimus hajumuspärane rivistus, kus osavõtjatele jagati auhindu ja jagati infot. Õhtusöök toimus piknikuna lõkke ääres. Öösel otsiti langevaid tähti, küpsetati lõkkes kartuleid ja oodati hommikut.

Laupäeva hommik saabus vihma ja äiksega. Sellest tulenevalt pandi telgid ruttu kokku ja hommikusöök möödus kõuekõmina saatel.

Esmaabi eest vastutas alati abivalmis ja rõõmsameelne Kaarin Peet. Lisaks eelmainitutele olid abiks õpetajad Külli Reinart, Tiina Ruus, Ada Tuulik, Kaide Aaso, Piret Laak ja direktor Raili Nõgu.

Laager oli meeldejääv ja tore.

Lilian Leis ja Liisi Ansper